ÜDVÖZLÖM A FLAVIN TERMÉKEK HONLAPJÁN!!!!!!
Napjainkban igen elterjedt a táplálék-kiegészítők rendszeres alkalmazása az egész világon
- az egyoldalú és rendszertelen táplálkozás,
- a mozgáshiány,
- a túlsúly,
- a túlzott stressz és rohanás,
- a dohányzás és az alkoholfogyasztás,
- a környezetszennyezés miatt.
Ha Ön változatosan étkezik és rendszeresen sportol, szerepel az étrendjében sok gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabona, naponta elegendő folyadékot iszik (a napi ajánlott folyadékbevitel minimum 2 liter), akkor Önnek valószínűleg nincs szüksége étrend-kiegészítőkre és vitaminokra.
De ha stresszes életet él, cigarettázik, alkoholt fogyaszt (napi egy-két pohárnál többet), gyógyszert szed, szennyezett levegőt szív be, keveset mozog, túlsúlyos vagy sokat tartózkodik a tv, vagy a számítógép előtt (napi 4 óra internetezés a kritikus határ!), akkor sejtjei bizonyára idő előtt feladják a harcot és gyengül a szervezet regenerációja.
Mindezek miatt az étrend-kiegészítők és vitaminok szerepe egyre nő korunk táplálkozásában. Kutatások alapján napi 7 kiló gyümölcs és zöldség elfogyasztásával tudnánk biztosítani a szervezetünk számára szükséges antioxidánsokat!
Ennek megvalósítása érdekében egészítjük ki étkezéseinket azokkal az értékes tápanyagokkal, amelyeket a táplálék-kiegészítők útján nyerünk, mivel ezek elengedhetetlenül szükségesek sejtjeink jó működéséhez.
Ez a szükséglet azonban nem egyforma minden embernél! Különösen ügyelni kell a szervezet feltöltöttségére - a hiányukban kialakuló megbetegedések miatt -, és 35-40 éves kortól, a változó korban, szigorú vegetáriánusoknál, időseknél és sportolóknál.
Szabadgyökök
A szabadgyökök nagy reakcióképességű, rövid életű molekulák, melyek képesek a szervezet bármely sejtjében, szervében kárt okozni.
Elsősorban a szabadgyökök - melyek minden emberben aktívan megtalálhatóak - felelősek a nem genetikai eredetű daganatos és más súlyos megbetegedésekért. Az öregedési folyamatok, a szervezet kollagén kötőszöveti rostjainak károsodása, a ráncosodás és a bőr víztartalmának csökkenése is a szabadgyököknek köszönhető.
Azonban van esély a természetes egyensúly fenntartására, mégpedig megfelelő táplálkozással és a külső ártalmak csökkentésével!
Antioxidánsok
Az antioxidáns leggyakrabban az élő szervezetben, illetve a táplálékban található, természetes vagy mesterséges vegyület.
A növényi antioxidánsok kivédhetik az agresszív szabadgyökök támadásait. Tehát mondhatjuk, hogy egyfajta védőpajzsa a szervezetünknek.
Nagy mennyiségben tartalmazzák ezen anyagokat a zöldség- és gyümölcsfélék, melyek rendszeres fogyasztásával jelentősen hozzájárulunk a szervezet antioxidáns egyensúlyának fenntartásához.
Flavonoidok
Olyan vegyületcsoportot jelöl, melynek tagjai hasonló kémiai alapvázzal rendelkeznek és főként a gyümölcsök héjában, magjában, vagy például a szőlő kocsányában találhatók meg.
Rendszeres fogyasztásukkal csökkenthető a környezeti hatások által szervezetbe kerülő, valamint az ott keletkezett oxidatív szabadgyökök romboló hatása, védve ezzel a sejteket, biztosítva azok zavartalan működését. Kiemelkedő fontosságú tehát a megelőzés szempontjából.
Az ezüst és az arany
Ezüst
A Science Digest magazinban (1978/03) közzétett publikáció szerint az ezüstkolloid több mint 650-féle kórokozó elpusztítására képes.
Az őssejtek
Az őssejtek, szervezetünk "mindenre képes" sejtjei.
A felnőtt szervezetben, a vérben mikroliterenként 1-5 db őssejt található. Egy átlagember szervezetében 5 liter vér van, így az őssejtszám 5-25 millióig terjed.
Az őssejt szint a legjobb jelzője az egészségnek. Jobb, mint a koleszterin szint, a vérnyomás, a vércukorszint stb. Jobb, mint bármi, amit kardiovaszkuláris rizikóként ismerünk és ez érvényes mindenre a szervezetben.
A szervezet regenerációs rendszere a kutatások alapján egyértelműen az őssejtekhez köthető!
Néhány érdekesség az ezüstrőlNéhány érdekesség az ezüstrőlNéhány érdekesség az ezüstről
Néhány érdekesség az ezüstrőlÉRDEKESSÉGEK AZ EZÜSTRÖL!!!!!! érdekesség az ezüstről
Antibakteriális hatásúak az új ezüst nanorészecskék. Az International Journal of Nanoparticles folyóiratban megjelent egyik tanulmány bemutatja, milyen hatásosan pusztítják el a baktériumokat az elektronsugárral ezüst-nitrát oldatból létrehozott nanorészecskék. A részecskék még azok ellen a Gram-negatív fajok ellen is hatásosak, amelyeket a hagyományos antibakteriális szerek nem pusztítanak el.
Futócipőnket, zoknijainkat, sőt még számítógépünk billentyűzetét is impregnálhatjuk olyan ezüst nanorészecskékkel, amelyek elpusztítják a baktériumokat, illatuk kellemes és meggátolja a kórokozók terjedését. Rani Pattabi, az indiai Mangalore University kutatója munkatársaival felfedezte, hogy a nanorészecskék nemcsak a Gram-pozitív rezisztens Staphylococcus aureus és Streptococcus pneumoniae törzseket pusztítják el, de hatékonyak az olyan Gram-negatív fajok ellen is, mint az Escherichia coli vagy a Pseudomonas aeruginosa.
A hagyományos antibiotikumok ellen mind gyakoribbá válik a rezisztencia, ez pedig súlyos fenyegetést jelent az ember egészségére. A vegyészek nagy erőkkel dolgoznak olyan szerek kifejlesztésén, amelyek képesek elpusztítani például az MRSA (meticillin rezisztens Staphylococcus aureus) vagy az E. coli O157 törzseket. A környezetre ártalmatlan és költséghatékony antibakteriális szerek segíthetnek meggátolni, hogy ezek a baktériumok a számítógép billentyűzete, a telefonok és más eszközök útján terjedjenek.
Az ezüstről ősidők óta tudjuk, hogy antibakteriális hatású, azonban jelentősége a modern korban a rezisztencia terjedése miatt megnőhet. A kutatók azzal kísérleteznek, hogy különböző sugarak segítségével bontsák az ezüstöt, az így létrejött ezüstionok összecsapzódva nanorészecskékké alakulnak. Ez a technológia szükségtelenné teszi a káros szerek használatát és segítségével adott méretű részecskék állíthatók elő, mivel a méret meghatározza tulajdonságaikat.
Pattabi és munkatársai elektronnyalábok segítségével állították elő a nanorészecskéket biokompatibilis polivinil-alkoholban oldott ezüst-nitrátból. Az előzetes vizsgálatok szerint az így létrehozott ezüst nanorészecskék rendkívül hatékonyak a S. aureus, az E. coli és a P. aeruginosa ellen.
(Kommentár: az ezüst antibakteriális hatása. Hippokratész óta tudott, hogy az ezüst jótékonyan hat bizonyos betegségekben - akkor még nem volt ismertek a mikrobiális kórokozók természetesen. Az antibiotikum-éra előtt, tehát a 20. század első felében az ún. kolloid ezüstöt alkalmazták a gyógyászatban antibakteriális céllal, pl. az I. világháborús sérülteken is. Közismert az ezüst-szulfadiazin, ezüst-klorid és ezüst-nitrát baktériumölő hatása, akár szemcsepp, krém vagy egyéb gyógyszerforma alakjában. A szerk., Dr. Székely G.)
|